štvrtok 21. januára 2010

MiKTeX

Neviem presne, či tento článok prejde krutou cenzúrou :) nakoľko nie je až tak o našich projektoch, ale veľmi rád by som uviedol stránku, podľa ktorej je možné nainštalovať a pracovať s týmto typografickým systémom v prostredí MS Windows.
1. Kompletný návod na inštaláciu MiKTeX-u je na tejto stránke:
FEKT VUT v Brně, inštalácia MiKTeX
2. Mne sa najviac osvedčilo používanie s PSPadom a návod ako na to je tu:
FEKT VUT v Brně, inštalácia PSPad

P.S.: Postupy mám odskúšané a sú funkčné
P.S2.: How-To: "Nie príliš stručný úvod do systému LATEX" Alebo LATEX za 95 minút

Testovacie zariadenie napäťových zdrojov - bakalárska práca

Nechcem sa moc opakovať, ale priložím i ja nejaké tie informácie o tomto zariadení:

Cieľ: Mojou úlohou bolo navrhnúť zariadenie a implementovať potrebné programové vybavenie pre zvolený mikorokontrolér, tak aby zariadenie dokázalo testovať napäťové zdroje a vyhodnotiť výsledok testu. Taktiež bolo potrebné navrhnúť používateľský program, pomocou ktorého by bolo možné vytvárať komplexnejšie typy priebehov zaťažovacích charakteristík.

Abstrakt: Cieľom bakalárskej práce bolo navrhnutie testovacieho zariadenia napäťových zdrojov a naprogramovanie používateľskej aplikácie, ktorá by umožňovala vytvoriť priebeh záťaže a exportovať dáta na pamäťovú kartu. Zariadenie riadi mikrokontrolér Atmel ATMega64. Na vytvorenie inteligentnej záťaže slúži subsystém zložený z aktívneho dolnopriepustného filtra, ktorý je určený na filtrovanie PWM signálu a výkonových tranzistorov.

Viac ohľadom tejto problematiky rád poskytnem každému kto by mal záujem. Musím povedať, že práca bola pre mňa osobne dosť komplexná, no i tak sa všetko podarilo a fungovalo ako malo. S odstupom času si však uvedomujem určité veci, ktoré by bolo možné vylepšiť ako napr. "ementalová doska", ale tam došlo trochu k nedorozumeniu :). Taktiež symetrické napájanie O.Z. by sa dalo vyriešiť jednoduchšie, nakoľko už viem, že by stačilo asymetrické, ale aj tak som rád, že som mohol na tomto projekte pracovať.

Prikladám schému zapojenia, ktorá je rozdelená do jednotlivých častí
MCU, ovládanie, "inteligentná záťaž", SD karta,
napájanie zariadenia.

Zdrojové kódy sú tu

Applet na simuláciu digitálneho filtra

Pri hľadaní dodatočných materiálov na skúšku z "Číslicového spracovania signálu 1" sme narazili aj na tento applet simulujúci digitálny filter. Môžete v ňom vidiet aký je výstup z rôznych typov digitálnych filtrov, pri rôznych vstupoch. Takisto je možné sledovať frekvenčné spektrum, impulznú odozvu, prechodovú charakteristiku alebo fázovú odozvu.


Applet slúži hlavne na pochopenie princípov digitálnych filtrov a na demonštráciu ich fungovania na reálnych signáloch.

Tento applet je možné nájsť na tejto URL adrese.

pondelok 4. januára 2010

Testovacie zariadenie káblových zväzkov - bakalárska práca

Cieľom tejto bakalárskej práce bolo navrhnúť  zariadenie na testovanie správnej funkčnosti káblových zväzkov.

Celé zariadenie má fungovať autonómne. Priebehy testov káblových zväzkov sa def inujú pomocou mnou navrhnutej aplikácie v PC. Údaje o teste sa do zariadenia prenesú pomocou pamäťovej karty. V samotnom zariadení si užívateľ  vyberie typ testu, ktorý má byť  spustený a potvrdí voľbu testu. Riadiaca  časť  zariadenia je implementovaná pomocou mikrokontrolera ATMega64L od spoločnosti Atmel. Tento mikrokontroler som si vybral najmä kvôli tomu, že som sa s mikrokotrolerom rady ATmega stretol počas doterajšieho štúdia. Vstupom a výstupom zariadenia  sú dva univerzálne 50- pinové konektory, ktoré sú pripojene na výstupe k registrom so sériovým vstupom a paralelným výstupom(74HC595) a na vstupe  naopak k registrom s paralelným vstupom a sériovým výstupom(74HC165). 

Zdrojové kódy môžete stiahnuť tu


Schémy: